Muzyka wśród najmłodszych

Nasze pociechy – co zrozumiałe – ewoluują z różną szybkością, a także mają rozmaite hobby. Coraz to częściej jednak integralnym składnikiem ich egzystencji jest smartfon. Wskazane jest tymczasem akcentować, iż poza rzeczywistością wirtualną także można sobie wyszukać bez liku intrygujących sposobów spędzania czasu. Zachęcajmy na przykład naszych podopiecznych do słuchania muzyki. To z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty, jeśli nawet nie natychmiastowo, to na pewno za jakiś czas.

Muza, prócz tego, iż tak jak mówi popularne przysłowie, łagodzi obyczaje, posiada wiele różnorodnych plusów. Przede wszystkim może oddziaływać na nasz nastrój – pobudzić, dodać energii czy rozweselić. Wychodzi na to jednakże, iż poprzez muzykę jesteśmy w stanie w podobny sposób oddziaływać na zmysły naszych podopiecznych. Pobudzać je oraz rozkręcać wrodzone umiejętności. Zostało udokumentowane, iż muzyka oddziałuje na dziecko jeszcze w łonie mamy – powinna być wszakże odpowiednio dopasowana. Przypuszczam, że zaprezentowanie berbeciowi disco polo nie przyniesie zanadto dobrego wpływu…

Trochę starsze pociechy też bez wątpienia skorzystają, jeśli będą dojrzewać wśród muzyki. Potrafi ona udoskonalić pamięć jak i koncentrację, jak również wspomagać naukę. Wyczucie rytmu to też ważna sprawa, także w życiu społecznym. Uczenie się na pamięć tekstów piosenek aktywuje neurony. Mało tego, muzyka może spowalniać symptomy przemęczenia bądź minimalizować stres. Wiemy to dobrze jako dorośli, stąd czemu nie pomagać w taki sposób naszym wychowankom? Muzyka – o ile prawidłowo dobrana – bez dwóch zdań posiada pozytywny wpływ.

Na pewno nie powinniśmy naszych podopiecznych do czegokolwiek przymuszać. Szczególnie wtenczas, kiedy będą już nieco starsze i rozpoczną na własną rękę wyszukiwać swoich fascynacji muzycznych. Opcje są tu dwie – albo nasiąkną muzyką rodziców i zaczną ją jeszcze bardziej rozpoznawać, bądź sprzeciwią się i odnajdą własny trend muzyczny. I nawet gdy dojdzie do tego drugiego, nie przeciwstawiajmy się. Spór pokoleń to rzecz oczywista i niezwykle istotna w przypadku popkultury. Ale każdy rodzaj był kiedyś prekursorski i odrzucony przez starszych. Więc to, w czym zasłuchują się nasze pociechy, w podobny sposób kiedyś będzie w stanie zostać klasyką.

Wskazane jest pobudzać nasze dzieci do rozwijania zainteresowań. Pokazywać, iż konsola i telefon komórkowy to nie całe życie. Wydaje się, iż muzyka posiada w powyższym zakresie obfite pole do wykorzystania.