Wpływ muzyki na zdrowie

wpływ muzykiMuzyka łagodzi obyczaje – hasło to zna chyba każdy. Faktem jest jednak, że tkwi w nim więcej prawdy niż moglibyśmy intuicyjnie przypuszczać. Muzyka nie tylko działa na nas relaksująco, ale ma również wpływ na nasze zdrowie i zostało to udowodnione naukowo.

Jak to wygląda w praktyce? Dość prosto. Naukowcy pokazali swego czasu związek między słuchaniem ulubionej muzyki, a szybkością dochodzenia do siebie podczas choroby. I powiem Wam, że wcale mnie to nie dziwi. Muzyka wpływa na mnie relaksująco, łagodzi stres, przez co pośrednio poprawia moje zdrowie każdego dnia. Ale gdy tylko dopadnie mnie grypa i muszę leżeć w łóżku, zdecydowanie szybciej dochodzę do siebie przy muzyce niż przy serialach bądź książkach.

muzyka a zdrowie

Szkoda, że muzyka już tak dobrze nie wpływa na bóle przewlekłe. Jak każda osoba spędzająca zbyt dużo czasu przy biurku, mam już pewne problemy z kręgosłupem, jak i zauważam początki zespołu cieśni nadgarstka. Co jednak pozytywne, powstają w Polsce kliniki specjalizujące się w leczeniu bólu przewlekłego. To dobrze, że są tacy specjaliści. W momentach, gdy lekarz rodzinny rozkłada ręce, nie pomagają masaże czy różne gadżety mające poprawić funkcjonowanie kręgosłupa, a człowiek nie chce faszerować się lekarstwami, może pójść do takiego specjalisty. Ceny zabiegów i konsultacji nie są nawet takie wysokie. To naprawdę fajna alternatywa i światełko w tunelu pozwalające mieć nadzieję, że powstaną jeszcze inne możliwości, niż tylko się do bólu przyzwyczaić.

Wracając jednak do muzyki – założę się, że można by naukowo wykazać wpływ między gatunkiem muzyki, a wpływem na zdrowie człowieka. Bo o ile w większości przypadków działa ona pozytywnie, tak disco polo na pewno nie poprawi naszego zdrowia…