Muzyka klasyczna – początek każdej innej

Jak świat rozległy, niełatwo byłoby odszukać człowieka, który nie lubiłby muzyki. Muzyka towarzyszy nam wszędzie i już od najmłodszych lat spotykamy się z jej tonami. Obecnie nurtów muzycznych mamy ogrom, zaś nierzadko różnią się one jedne od drugich tak bardzo, aż nie sposób wierzyć, żeby wywodziły się z jednego pnia.

Tymczasem naprawdę wszystko to, co obecnie słyszymy w muzyce, wywodzi się z muzyki klasycznej. Należy zresztą przypominać sobie, iż to, co dziś określamy muzyką klasyczną, to w istocie dzieła z wieków siedemnastego do XIX. Klasa tejże muzyki zasadza się wobec tego na współczesnym kategoryzowaniu sztuki. Tak czy siak, nie sposób zaprzeczyć, że kanony działające w tworzeniu muzyki w tamtych latach przekładają się na to, jak rozumiemy dziś muzykę w jej rytmie, linii melodycznej i innych przejawach. Artyści posiadają dziś nie lada problem, bo mieszczą się w takowym etapie historii muzyki, w jakim nie mogą sporządzić nic nowego. Mogą wyłącznie opierać się na tymże, co przedtem istniało i testować nowe układy tonów. Ciągle również ci w wyższym stopniu zaangażowani sięgają po natchnienie właśnie do utworów klasycznych.

Muzyka klasyczna jest ponadczasowa. Najbardziej wyraźnym argumentem za taką opinią jest okoliczność, iż jak teraz występuje niemało bestsellerów 1-ego sezonu, pieśni sprzed 100 lat bądź wcześniejszych do tej pory są grywane plus, do tego, wypłacane są za to nagrody. Co interesujące, nie tyczy się to tylko krajów zachodnich, w których ten gatunek muzyki się rodził. Wręcz przeciwnie, jednymi z najefektywniejszych pianistów na świecie są Chińczycy. Uniwersalność łączy się tu z sięganiem ponad rozłamy międzykulturowe. Z drugiej strony, classical music pozostaje stale przedmiotem licznych analiz, których rezultaty wskazują m.in. na jej korzystny wpływ na wzmocnienie rozmaitych zdolności u niemowląt czy po prostu na układ nerwowy. Nie sposób również zaprzeczyć, że jednostki lubujące się w muzyce z minionych stuleci posiadają wielokrotnie dużo szersze horyzonty – tak związane ze sztuką, i dodatkowo intelektualne – aniżeli ludzie słuchający zaledwie muzyki nowoczesnej.

Faktem jest, iż w szeregu przypadków kawałków klasycznych słuchają miłośnicy, na nieszczęście przeciętny człowiek wybiera je mniej chętnie. Rozmaite akcje społeczne, np. z przyczyny Roku Chopinowskiego, są jak najbardziej doniosłe i wolno mieć nadzieję, iż entuzjastów muzyki klasycznej będzie stale przybywać, chociażby w niedużych transzach.