Ciekawe filmy i seriale o lekarzach i medycynie

Kto z czytelników nie oglądał Doctora House’a? Ten popularny serial niegdyś osiągał niezwykle dużą oglądalność. Wcześniej wielu z nas śledziło losy lekarzy z serialu „Ostry Dyżur”. Temat powiązany z medykami, czy ośrodkiem zdrowia występuje w wielu słynnych filmach.

Nie wyłącznie w zagranicznych ekranizacjach, ale również u nas na naszym podwórku mamy możliwość pochwalić się znanymi tytułami w tej kwestii. Dobrze znany wszystkim serial „Na dobre i na złe”, czy odcinki o ośrodku w Leśnej Górze – które pokazują niemal sielankowy wizerunek naszej służby zdrowia, nieco wyidealizowany w porównaniu z rzeczywistością wokół nas.
Ciekawym obrazem – opartym na prawdziwych wydarzeniach – jest film „Bogowie” o polskim słynnym specjaliście, który był liderem w temacie przeszczepu serca.

Jak wygląda produkcja filmu o lekarzach od zaplecza?

Postaci z filmów na długo pozostają w ludzkich głowach jako lekarze. Ciekawe jak wygląda praca nad filmem w szczegółach? Aż trudno wyobrazić sobie, że korytarze ekranowych szpitali to tylko dekoracja, a nawet najbardziej wybitny lekarz filmowy to tylko…aktor. Z kolei fartuchy, rękawice ochronne, przyrządy – to tylko detale kostiumu i rekwizyty. Ciekawe jak dużo kitli, łóżek szpitalnych, czy choćby nitrylowych rękawiczek jest potrzebnych przy produkcji kinowej produkcji czy serialu? Przecież rękawiczki chirurgiczne stosowane są niemal podczas niejednej sytuacji z udziałem personelu medycznego – podczas zabiegu, pobytu w szpitalu chorego, czy świadczenia zdrowotnego. Jak dużo rękawiczek nitrylowych musi przygotować scenograf?

A swoją drogą ciekawe dlaczego medycy noszą tylko białe – a nie czarne rękawiczki? Czarne rękawiczki pojawiają się w filmach m.in w przypadku osób sprzątających, osób wywożących odpady, czy osób trudniących się utrzymaniem nasadzeń dookoła szpitali. Podobna rzecz dotyczy kitli – choć te, w przypadku późniejszych sezonów np. polskiego tasiemca o Leśnej Górze – występują w różnorakich kolorach, przez co wyglądają nowocześnie. Myślę, że w dużej mierze zależy to od stereotypów – że to co białe, widziane jest jako bardziej higieniczne, co nie jest bezpośrednio związane z rzeczywistością.

Warto rzucić okiem: witryna www

muzyka a zdrowie

Jedynie scenograf serialu o dr Quinn – nie miał tego problemu 🙂 Główna postać ze względu na czas w jakim rozgrywana jest fabuła, nie miała najmniejszej szansy, by móc założyć stosowany obecnie fartuch, czy rękawiczki nitrylowe.