Jakie funkcje spełnia w egzystencji człowieka spotkanie ze sztuką – czyli co może dać przebywanie w jej otoczeniu

Twórczość artystyczna to niezmiernie rozległe pojęcie. Tymże mianem charakteryzuje się zarówno malarstwo, rysunek, teatr, poezję, jak i mniej popularne jej formy – jak film, kabaret, a nawet reklamę. Jaki ma ona wpływ na życie jednostki ludzkiej? Jak modeluje świadomość, metodę odbierania świata? Co powoduje, że niejeden z nas entuzjastycznie z nią obcuje? Jak oddziałuje na nasz osobisty postęp już od dzieciństwa?

Najbardziej oczywistą rolą wydaje się pozostawać wygląd. Istnieje wiele rzeczy w naszym otoczeniu, które zwyczajnie nas zachwycają. Podobać nam się może spektakl w teatrze, ciekawa nuta, wystawa w muzeum, przeczytana poezja, budowla, którą widzimy. Doznanie estetyczne ma bezspornie dobry wpływ na nasze życie. Drugim atutem jest wpływ sztuki na naszą tkliwość. Emocje – które porusza w nas konkretne arcydzieło – jest wymiarem tego, czy kreacja jest bardzo dobra. Jak wiadomo, każdy odczuwa ją na swój sposób i uczucia, które się zjawiają zwykle są inne, ale istotna jest sama kwestia wywołania emocji.

Niezwykle znacząca jest też funkcja dydaktyczna. Nie bez przyczyny planowane są wyjścia młodzieży szkolnej do galerii, czy kin. Dzieci mają poprzez to nie tylko kontakt z kulturą, którą uczą się odbierać, ale także obserwują przeszłość swego kraju. Bardzo ważną kwestią sztuki może być działanie lecznicze. Stosowane jest to przy różnego rodzaju zaburzeniach, ale głównie przeciwdziała aspołeczności, rozluźnia, pozwala na kontrolowanie emocji i wspiera w zaniechaniu konfliktów. Pozwala to na poznanie siebie i uwalnia od cierpienia.

Zacięcie artystyczne daje także zdolność do opisania swojego ja – a przede wszystkim jego potężną wartością jest to – że nie wymaga to by mieć umiejętności manualne. I na koniec. Działalność artystyczna zapewnia nam – zwyczajnie – spokój. Ludzki organizm pozytywnie reaguje na bliskość tego co kunsztowne, jest to jedna z wielu form wykorzystania wolnej chwili. Uspakaja i ofiarowuje wyciszenie. W dzisiejszym bardzo szybkim świecie – chwila wytchnienia, może być na wagę złota. Czegoż pragnąć ponad to?