Nowoczesna działalność artystyczna nie unika użycia najróżniejszych tworzyw, szczególnie rzeźba. Dzieła robione są praktycznie ze wszystkiego i w przeróżnych kształtach. Od klasycznych gipsowych bądź drewnianych figur, po stalowe kompozycje. Towarzysząca ludziom od starożytności forma sztuki pojawia się we wszelkiej przestrzeni i niekoniecznie prezentuje wyłącznie dzieła sztuki. W jakich miejscach w zwykłym życiu możemy ujrzeć sztukę, choć nie pojmujemy tego w ten sposób? Jaki budulec cechuje tak wielorakie wykorzystanie?
Beton architektoniczny, gdyż o o niego chodzi, jest szeroko użytkowany w licznych budynkach. Jego specjalne cechy plastyczne oraz odpornościowe dają nie tylko interesujący wygląd ozdobny, ale też służą funkcjonalnie, czytaj dalej: elewacyjny beton architektoniczny. Przykładem są płyty elewacyjne z betonu architektonicznego. Dużo budynków, szczególnie z dawnych lat, jest remontowanych za ich pomocą. Ładnie modelowane wykończenia zachwycają, a zarazem asekurują elewację obiekt przed czynnikami pogodowymi.
Pokrewne wykorzystanie posiada beton dekoracyjny. Mimo iż jest stosowany przede wszystkim na rzecz ciekawego wyglądu, posiada też pewne cechy praktyczne. Przykładowo użyty na ścianie w przedpokoju, w skutek swoich cech, pozwala zachować koloryt ścian na dłużej, bez wymogu malowania. Co więcej to jakby nie patrzeć beton, w związku z tym sam w sobie jest solidnym materiałem. W związku z tym zamontowanie go na ścianie jest w stanie ją dodatkowo podeprzeć.
Niezwykle intrygującym wykorzystaniem są donice z betonu architektonicznego. Pod względem wymodelowania oraz kolorystyki de facto nie ma barier, tu możesz znaleźć takie betonowe donice. Całokształt wynika z wyobraźni twórcy i przestrzeni zastosowania. Często tego typu dzieła można spotkać w ogrodach, wielkich biurowcach, a także na cmentarzach. Poza donicami, postacią która pozostaje tak banalna, że nie zwraca na siebie uwagi są płyty betonowe (np. na podjazd). Sposobność wymodelowania rozmaitej faktury przynosi nieraz ciekawe efekty, dzięki którym powierzchnia nie prezentuje się nieciekawie. Ponadto zamierzona fakturowana nawierzchnia podłoża w niejaki sposób stanowi zabezpieczenie – chociażby po deszczu nie jest tak śliska niczym gładka.
Podsumowując wykorzystanie betonu architektonicznego jest niesłychanie rozległe. Przez jego zastosowanie przestrzeń miejska, którą i tak należy zaaranżować, uzyskuje urok, ale nie traci na funkcjonalności. W dodatku współcześni artyści coraz chętniej wyszukują alternatywy ekspresji, która nie pozostanie zatrzymana w murach. Beton architektoniczny daje im takową szansę.