Praca dublera na planie filmowym – jakie predyspozycje należy mieć, aby móc zostać profesjonalistą?

Zawód dublera filmowego to ciekawa, ale i wymagająca specjalizacja. Wymaga dużej odwagi i stosownych predyspozycji. Niestety nie każda osoba może zostać kaskaderem. Jakie kryteria należy spełniać, aby pracować na planie filmowym?

Kim jest dubler?

Zadaniem kaskadera jest dublowanie aktorów w trakcie nagrywania niebezpiecznych ujęć. W związku z tym jest to zawód mocno ryzykowny, jako że łatwo tu o kontuzję. Jeśli dojdzie do wypadku w trakcie nagrywania, dubler przechodzi przez wymagane procedury przed grupą lekarzy. Najczęściej należą do niej specjaliści z dziedziny medycyna pracy. Wrocław, jak i większość miast w kraju, posiada wiele placówek, oferujących takie usługi.

Kto może zostać dublerem?

Ogólnie, aby pracować jako dubler, nie wymaga się obecnie posiadania formalnych uprawnień, jednak zwinność i dobra kondycja są obowiązkowe w tej profesji. Konieczna jest też duża świadomość swojego ciała i umiejętność odpowiedniego manipulowania nim. Ponieważ kaskader dubluje odtwórców ról filmowych w rozmaitych trudnych scenach, polecane jest w w związku z tym badanie do pracy na wysokości.
Dubler powinien posiadać również stosowne predyspozycje psychiczne, z racji iż nieustannie jest narażony na niebezpieczeństwo. Stąd też w odniesieniu do tego zawodu wskazane są badania psychotechniczne. Wrocław należy do grupy miast, gdzie są one realizowane.

Niebezpieczny zawód

Nie da się ukryć, że zawód dublera związany jest z bardzo dużym ryzykiem. Naraża się on na różnego typu urazy i wypadki. Nierzadko zmuszony jest również wykazać się zdolnością prowadzenia pojazdu w ekstremalnych okolicznościach, stąd też dublerzy są też niekiedy kierowani na badania kierowców. Wrocław, Poznań, Katowice, Łódź – w tych i pozostałych polskich miastach działają ośrodki, gdzie można je zrealizować.
Fach dublera z pewnością nie jest więc prosty. Dla wielu osób nie będących w stanie żyć bez adrenaliny, jest to jednakże wyśniona profesja.

One Reply to “Praca dublera na planie filmowym – jakie predyspozycje należy mieć, aby móc zostać profesjonalistą?”

  1. Pracuję na co dzień z kaskaderami jako masażysta i popieram. To strasznie wymagająca praca i niebezpieczna praca. Czasami zabezpieczenia nie pomagają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *