Ludzkość od zawsze interesowała przyszła rzeczywistość, również pisarzy. W XIX wieku zaczęły powstawać utwory literackie, a nawet traktaty naukowe o nadchodzącej rzeczywistości. Dywagowano w nich nie jedynie nad tym, jak będzie prezentowała się rzeczywistość, ale również nad tym jakże ukształtują się społeczeństwa. Książki futurystyczne, które zostały napisane w trakcie zeszłych dwóch wieków, można pogrupować wedle kilku wybijających się motywów.
Idealny model społeczeństwa
Początkowe pozycje rozprawiające o przyszłości to niewątpliwie traktaty filozoficzne. Były one w naturalny sposób skutkiem ówczesnej sytuacji politycznej w przeróżnych zakątkach ziemi, a zwłaszcza na kontynencie europejskim. Zmieniająca się, w następstwie postępów przemysłu, koncepcja społeczna potrzebowała rozpatrzenia, jak powinno wyglądać dobrze funkcjonujące społeczeństwo i kto winien dzierżyć władzę. Niestety, jak wiemy z przeszłości, niekoniecznie miało to zamierzone skutki. Dla przykładu hipotetyczne przesłanki Marksa, opacznie zinterpretowane poprzez określone osoby, wypełniły ubiegły wiek krwią i cierpieniem ludzi. Zapewniły jednak też asumpt do zaistnienia kolejnych dzieł, w jakich przedstawiano idealistyczny świat bazujący na harmonii i wzajemnej akceptacji.
Dystopijna rzeczywistość
Smutna koncepcja społeczeństwa po katastrofie. Powieściopisarze, na przykład Huxley bądź Orwell, ukazywali w swych książkach, jak destrukcyjna dla ludzi może być przyszła rzeczywistość. W szczególności jeśli nagle wszystko przepadnie. Najczęściej w dystopijnych dziełach rzeczywistość opiera się na systemie, w którym faktyczną władzę mają bogaci, natomiast biedni są im potrzebni do pracy lub zabawy. Nagminnie wtóruje temu też motyw doświadczalnych zmian DNA. Dostrojenie predyspozycji poszczególnych osób do określonych celów, na przykład obrony czy też konstruktywnego myślenia, kreuje klasy, które można wykorzystać wedle prywatnych potrzeb. Co gorsze takie praktyki nie są wyimaginowane.
Robotyka
Finalnie dochodzimy do zagadnienia, który zapoczątkowany w zeszłym wieku uzyskał swój punkt kulminacyjny współcześnie. Tym więcej, iż nie jest tak bardzo nierzeczywisty, jak wydawało się jeszcze dwadzieścia lat temu. Informatyka brnie do przodu w błyskawicznym tempie i istnienie sztucznej inteligencji nie jest tylko teorią. Powieści opisujące świat opanowany przez roboty zaczynają posiadać bardziej zauważalny wydźwięk ostrzegawczy niż surrealny. Zaś przewodnie pytanie, jakie się przewija to „Jaka kiedyś będzie pozycja istot ludzkich?”.
Książki futurystyczne to niezwykle interesujący gatunek literacki. Autor może w nich przedstawić nie jedynie swą kreatywną wizję, lecz też poglądy na temat obecnej rzeczywistości. Dzięki temu nie tylko porywa czytelnika w przedstawiony świat, ale także inspiruje go do myślenia. A to bardzo potrzebny rezultat.